Určite ste počuli, že Krav Maga nemá žiadne pravidlá. A samozrejme, že na praktizovanie Krav Maga nepotrebujeme mať žiadnu kondíciu. Ak existuje také univerzálne riešenie proti násiliu, prečo počúvame z každej strany o množstve útokov, prepadov či znásilnení, ktorým obete nedokázali zabrániť? Možno predsa len existujú pravidlá boja bez pravidiel.

Sebaobrana neznamená chaos

Krav Maga je účinný spôsob sebaobrany lebo nemá klasické pravidlá vychádzajúce zo zásad čestnosti či férovosti. Dôvod je jednoduchý – útok nikdy nie je fér, a teda ani efektívna obrana nemôže byť. Princíp “boja bez pravidiel” sa ale týka špinavej bitky; slúži na prežitie náhleho útoku a vytvorenie priestoru pre útek do bezpečia. V realite je však boj posledné štádium nebezpečnej situácie, v ktorej sa za žiadnych okolností nechceme ocitnúť. Začať na niekoho kričať, škriabať či udierať bez pravidiel totiž vôbec nie je také jednoduché ako sa zdá.

Ideálne je samozrejme vyhnúť sa konfliktu. Je lepšie utiecť ako konflikt zmierňovať. Je vhodnejšie konflikt zmierniť ako s útočníkom bojovať. A je určite lepšie bojovať ako sa vzdať. Očividne, už v prvotnom hodnotení nebezpečnej situácie je pravidiel hneď niekoľko. Základom sebaobrany je preto mať k dispozícii pár efektívnych princípov, ktoré nám pomôžu reagovať a nepanikáriť.

Tréningy pre každého

Krav Maga má ešte ďalšie dôležité pravidlo – tréning. Sebaobrana Krav Maga je pre každého vďaka tomu, že berie do úvahy individualitu jednotlivcov, nie preto že ignoruje kondíciu, vek či pohlavie. Na začiatok, stačí prísť na tréning. Počas precvičovania techník zistíme, čo vieme na našich reakciách, kondícii, a sile zlepšiť. Trénujeme predsa sebaobranu, ktorá dávala zmysel.

Aby bolo jasné, tréning je pre každého kto chce trénovať! Účelom Krav Maga tréningov je zvýšiť šancu na únik pri násilnom strete vedomou alebo inštinktívnou reakciou. Tento cieľ ale dosiahneme len pravidelným tréningom. Spolu sa učíme a zisťujeme, čo zlepšovať, aby sme robili správne rozhodnutia a fyzicky zvládli obranu proti útočníkovi.

Nebudeme si predsa klamať?!  

Väčšina ľudí nevie ako zareagovať keď na nich niekto zvýši hlas. Prečo teda veríme, že keď na nás niekto zaútočí, zpacifikujeme hneď útočníka tou správnou technikou a hrdinsky sa vrátime späť do bežného života?

Môžeme si nahovárať ako sa budeme biť bez pravidiel s kondičkou, ktorá trávi 8h denne za počítačom, kasou, v stoji či v sede a s mysľou, ktorá na násilie vôbec nie je pripravená. Môžeme hľadať jednoduché a rýchle riešenia, ktoré nebudú fungovať a utvrdzovať sa falošným pocitom bezpečia… alebo budeme trénovať zmysluplne.

V skratke

  • Vyhýbaj sa konfliktom
  • Ak sa dostaneš do rizikovej situácie, uteč čo najrýchlejšie do bezpečia
  • Trénuj – myseľ aj telo – odreaguješ sa, budeš fit a ak by bolo niekedy nevyhnutné, budeš mať k dispozícii arzenál sebaobranných reakcii

Krav Maga tréningy pre ženy sa zameriavajú nielen na techniky, ale aj na reagovanie pod stresom, meniace sa podmienky, zlepšenie kondície a sily. Precvičujeme účinné taktiky v situáciách približujúcich sa realite, aby sme zlepšili reakcie tela aj mysle. Príď sa o tom presvedčiť do NKMC.

Baška

Referencie:

De Becker, G. (2101). Dar strachu – Signály prežitia, ktoré nás chránia pred násilím. Donadio & Ashworth, Inc.

Kolektív NKMC (2019). NKMC. https://nkmc.sk/

Miller, R. (2017). Realita násilí: K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě. Mladá Fronta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *