Nebezpečné scény z filmov či internetu sa žial čoraz častejšie stávajú súčasťou našich životov. Dôkazom sú správy a incidenty z posledného obdobia (napr. pár napadnutý v autobuse v Bratislave; žena poliata kyselinou v Nových Zámkoch; streľba v centre Bratislavy). Mnohokrát sme očarení výkonmi akčných hrdinov a nerozumieme tomu, čo nebezpečenstvo naozaj znamená, ako hrozbám predchádzať, ako reagovať počas útoku, ani po ňom.

Čo môžeme urobiť preto, aby sme ochránili seba a svojich blízkych v nebezpečnej situácii?

Keď skončí nadšenie z hrdinskej akcie a začína skutočné nebezpečenstvo

V prvom rade je potrebné zbaviť sa ilúzii. Kým vo filmoch v nás nebezpečné situácie prebúdzajú pocit zvedavosti, v realite má násilie na náš život úplne iný dopad – prekvapenie, strach a bolesť.

Sme to čo potrebujeme byť – matky, manželky, súrodenci, zamestnanci… Bežný človek v nákupnom centre, škole, električke či na ulici rozmýšľa nad všetkými povinnosťami, radosťami a starosťami. Nepremýšľame nad scenármi možného útoku a následnej reakcii a nemáme dôvod mať naučené, resp. podmienené reflexy na nebezpečenstvo.

Ako vníma Krav Maga koncept sebaobrany?

Systém sebaobrany zahŕňa prevenciu, deeskaláciu hrozby, vyriešenie konfliktu, pokračuje bezpečným únikom…. a celý cyklus začína opäť odznova. V poňatí Krav Maga konceptu je sebaobrana súčasťou každodenného života. Nie je to vzdialená predstava hraných scén ale situácie, s ktorými sa môžeme kedykoľvek stretnúť (a možno sme sa už niektoré stretli).

Prvý stret s hrozbou či útokom môže vyvolať rôzne reakcie od stuhnutia, zamrznutia, cez paniku, až po skreslené vnímanie reality. Prebrať sa zo zamrznutia v nebezpečnej situácii, v ktorej sa nevieme brániť, je základom učenia sebaobrany. Každý konflikt je náhly, nepredvídateľný, vždy iný a kvôli momentu prekvapenia ťažko natrénovateľný. Kritickým elementom je preto zotaviť sa čo narýchejšie zo šoku a „zmrznutia“ aby sme vedeli konať.

Krav Maga je zameraná presne na tento element. Počas tréningov sebaobrany testujeme reakcie v skutočných situáciách a na reálne hrozby s dôrazom na rýchle „prebudenie sa“. Z tohto dôvodu je fyzická príprava jedným z kľúčových bodov počas Krav Maga tréningov pre ženy. Fyzické schopnosti získané na tréningu zlepšujú kondíciu, formu, rýchlosť, silu, dynamiku, postoj, stabilitu i obratnosť s ohľadom na to aby nám pomohli práve pri prevencií, hrozbe či útoku.

Prevencia – kľúč k efektívnej sebaobrane!

Prevencia slúži nato, aby sme sa vyhli fyzickému kontaktu a samotnému stretu s hrozbou, útokom. Napriek všeobecnému presvedčeniu popularizovanému z akčných filmov, fyzický kontakt je presne to čomu sa pri konflikte chceme vyvarovať. Prečo? Ak by sa nám aj podarilo „vyhrať“ je vysoko pravdepodobné, že sa zraníme, v prípade otvorených rán nakazíme prenosnou chorobou alebo budeme čeliť žalobe.

Na ulici sa nesúťaží, nie je tam rozhodca, nikto neurčuje kedy zápas začne a skončí. Pracujeme len s tým čo máme k dispozícii. A vo chvíli, keď si uvedomíme aké náročné je zareagovať správne na špecifický druh útoku, koľko premenných v danej situácii sa môže vyskytnúť a ako veľmi pravdepoobné je, že aj keď sa nám podarí utiecť nebude to bez zranení, je ideálne takejto situácii predísť.

Základom prevencie v systéme sebaobrany Krav Maga je predísť samotnej hrozbe, alebo zastaviť progres incidentu z fázy hrozby do fázy útoku čo najrýchlejšie a najefektívnejšie, použitím niekoľkých jednoduchých princípov:

  • Poznaj svoje okolie
  • Maj prehľad o únikových východoch a cestách
  • Uvedom si, že sa môžeš obzrieť, pýtať sa, zmeniť zvyčajnú trasu
  • Odíď zo situácie či miesta, ak sa necítiš komfortne, v dostatočnom predstihu
  • Buď obozretná
  • Čítaj reč tela potencionálneho útočníka
  • Uteč preč – najbezpečnejšia možnosť prevencie
  • Identifikuj nahlas hrozbu a útočníka

Prevencia znamená mať prehľad o tom, čo sa okolo nás deje a ak je to možné, mať kontrolu nad tým ako zareagujeme. Spolu s tréningom základných techník a zručností tvoria tieto informácie pevný základ na to, aby sme sa v momente, keď je to najdôležitejšie, čo najskôr prebrali zo „zamrznutia“ a vedeli správne reagovať.

Autor: Barbora Šuleková
Referencie:
Miller, R. (2017). Realita násilí: K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě. Mladá Fronta.
Yanilov, E. (2019). Prevencia, vyhýbanie sa a riešenie násilných útokov. Krav Maga Globa. From https://krav-maga.com/blog/12-ways-preventing-avoiding-dealing-violent-attacks/
SITA. (2019, Apríl 12). Video: Brutálny útok kyselinou žena v Nových Zámkoch neprežila. Pravda. Z https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/508681-muz-v-novych-zamkoch-polial-zene-tvar-kyselinou/
SITA. (2019, Máj 28). V autobuse napadli manželský pár, žena skončila v nemocnici. SME. Z https://bratislava.sme.sk/c/22131736/utocnici-napadli-v-autobuse-manzelov-zena-skoncila-v-nemocnici.html
TASR. (2019, Máj 31). Na Obchodnej ulici v Bratislave sa strieľalo, policajti chceli zastaviť muža. Trend.sk. Z https://www.etrend.sk/ekonomika/na-obchodnej-ulici-v-bratislave-sa-strielalo-policajti-chceli-zastavit-muza.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *