Prečo sa potrebujem vedieť brániť?

V civilizovanej spoločnosti máme právo chodiť kam chceme, hovoriť čo chceme, obliekať si čo chceme, dokonca sa zabávať s priateľmi čo nám hrdlo ráči. Načo nám je účinná obrana? Prečo sa učiť Krav Maga techniky a rozprávať sa o sebaobrane, keď máme právo na rovnosť, bezpečné ulice a rešpektovanie slobody?

Najmä preto, lebo toto právo je koncept, vytvorený civilizovanou spoločnosťou a útok nie je výsledkom civilizovanej mysle. Či už je útok uvedomelý alebo impulzívny, násilník nezvažuje či má na útok právo alebo nie.

Prepadnutia, znásilnenia, domáce násilie, útoky nožom, únosy, odvlečenie a mnohé ďalšie praktiky sú realitou či už na Slovensku alebo v zahraničí. Doma, na služobnej ceste, na dovolenke, alebo v práci… násilie je žiaľ univerzálne a dá sa použiť kdekoľvek. Práve to je dôvod prečo je účinná obrana základom pre tréningy Krav Maga sebaobrany.

Kedy mám právo sa brániť?

Pozrime sa teda na naše práva z iného uhľa pohľadu a zistime kedy máme právo sa brániť. Za ideálnych okolností by sme sa samozrejme konfliktu vyhli. Pokiaľ musíme použiť fyzickú obranu, znamená to, že prevencia zlyhala a deeskalácia nezabrala. Prípadne sme nemali ani na jednu z týchto bezpečnejších taktík čas kvôli tomu, že útok prišiel veľmi rýchlo. Naša reakcia a načasovanie záleží vo veľkej miere na našej schopnosti odpovedať na útok.

„Kedy sa útok vlastne začne? Kedy sa už brániť môžem? Čo ak to dotyčný alebo dotyčná tak nemyslí? Určite ma neudrie..“ Keď máme odmalička vštepované byť milé, nevieme kedy povedať „Dosť!“. Nevieme kedy byť asertívne, dokonca či na to vôbec máme právo. Nevieme usúdiť kedy máme prestať byť priateľské a prekonať naše hranice – fyzické i psychické.

Z tohto dôvodu sa počas Krav Maga tréningov sebaobrany učíme nielen ako sa brániť ale aj ako prekonávať predsudky a uvedomovať si, že sa brániť môžeme. Trénujeme kedy sa brániť v závislosti od druhu útoku, vzdialenosti, násilníka či prostredia.

Ako sa mám brániť?

Násilie sa vždy odohráva medzi ľuďmi, na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase. Účinná obrana preto závisí od času, miesta a útočníka. Kritické je pochopiť naše reakcie pod stresom a vedieť použiť správne techniky pre konkrétny typ útoku.

Počas Krav Maga tréningov sa učíme techniky ako sa dostať z rôznych úchopov, obranu voči fackám, únosom, znásilňovacím pozíciám, ako sa brániť proti viacerým útočníkom a tiež ako ochrániť dieťa či blízkeho počas útoku. Tréningy sú zamerané nie len na učenie a precvičovanie techník pre konkrétne typy útokov a hrozieb, ale aj na vhodné načasovanie a primeranú reakciu.

Rozprávať sa o potenciálnom nebezpečenstve, vidieť útoky na vlastné oči, vyskúšať si techniky na vlastnej koži, chápať reakcie útočníka a trénovať pod stresom nám pomáha lepšie reagovať v nebezpečnej situácii. Takto si postupne vštepujeme ako a kedy sa brániť.

Premieňame nevýhody na prednosti

Akonáhle na nás agresor zaútočí, je potrebné aby sme použili všetky prostriedky na obranu. V takejto situácií vieme využiť ženské „nevýhody“ v náš prospech:

  • Moment prekvapenia – útočník nečaká reakciu a obranu od ženy-obete, ktorú si vytypoval
  • Podceňovanie zo strany agresora – ženy sú väčšinou menšie a slabšie, ale vieme byť rýchlejšie, odhodlanejšie a prefíkanejšie a údierať na citlivé miesta
  • Blízku vzdialenosť počas útoku – vieme využiť na škriabanie, hryzenie, kričanie
  • Oblečenie a doplnky – opätky, kabelku alebo dlhé nechty vieme použiť ako zbraň
  • Využívame ženskú intuíciu a vyššiu toleranciu na bolesť

Čo ak sa mi podarí obrániť sa?

To, že sa nám podarí úspešná obrana, vôbec neznamená koniec nebezpečenstva. Akonáhle sa nám podarí vymaniť sa z útoku, je potrebné spraviť niekoľko krokov:

  • Dostať sa z dosahu útočníka
  • Uistiť sa, že nás za chrbtom nečaká ďalší agresor
  • Utiecť do bezpečia
  • Zavolať si pomoc (záchrannú službu, rodinu, priateľov)
  • Ohlásiť incident (poskytnúť čo najviac detailov o útočníkovi – tetovania, oblečenie, jazvy, atď.)

Základom účinnej obrany je poznať naše schopnosti

Cieľom sebaobrany je zvýšiť našu šancu na únik pri násilnom strete. Avšak sebaobrana nie je len o útoku či boji. Zahŕňa fyzický tréning ako aj duchovný rozvoj. Kľúčovými aspektami obrany je samozrejme rýchlosť, sila, dynamika aby sme zabezpečili efektívnosť reakcií. Poznať naše schopnosti, silné stránky ale i nedostatky je základom pre rozvoj našich predispozícii.

Nenechávame nič na náhodu. Trénujeme na tie najhoršie scenáre – veľa potu na tréningu znamená menšiu šancu na zlyhanie pri násilnom strete (a vyformovanú postavu ?).

Baška

Referencie:
De Becker, G. (2101). Dar strachu – Signály prežitia, ktoré nás chránia pred násilím. Donadio & Ashworth, Inc.
Functional SelfDefense. (2019). Vyvarovanie sa, informovanosť a prevencia konfliktov. Z http://www.functionalselfdefense.org/awareness-prevention
Kolektív NKMC (2019). Národné Krav Maga Centrum. Z https://www.krav-maga.sk/
Miller, R. (2017). Realita násilí: K čemu jsou bojová umění ve skutečném světě. Mladá Fronta.
Shoshan, N. (2019). Ovplyvňuje Spôsob akým Výchovávame Dievčatá ich Bezpečnú Budúcnosť?. Impact-Gruppe. Z http://www.impact-gruppe.de/das-problem-maedchen-zu-erziehen-nett-zu-sein/
Yanilov, E. (2019). Prevencia, vyhýbanie sa a riešenie násilných útokov. Krav Maga Global. Z https://krav-maga.com/blog/12-ways-preventing-avoiding-dealing-violent-attacks/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *