Šírenie pravdivých informácií o realite domáceho násilia je základom pre adresovanie tohto problému. Prečítajte si nižšie zoznam najčastejších mýtov, ktoré obklopujú domáce násilie i ako násilníci využívajú situáciu a prostredie, aby zneužívali ženy.

Mýtus: Ak ju neudrie, nejedná sa o násilie.

Zneužívanie začína dávno predtým ako muž siahne rukou na ženu; je to udalosť zahŕňajúca všetky nasledovné prvky:

  • Psychické a emocionálne vydieranie
  • Uplatňovanie kontroly
  • Ekonomické násilie (financie)
  • Fyzické násilie
  • Sexuálne násilie
  • Obťažovanie
  • Prenasledovanie
  • Online a digitálne zneužívanie
Mýtus: Zneužívanie nie je predsa časté.

Každý môže byť zneužívaný. Napríklad vo Veľkej Británii dostanú na tiesňovej linke v priemere telefonát ohľadom domáceho násilia každých 30 sekúnd. Domáce násilie prekračuje všetky hranice – sociálne, ekonomické, profesionálne, náboženské a kultúrne. Zneužívaná môže byť ktorákoľvek žena vo vašom okolí.

Štatistika robená na Slovensku odhalila, že až 70% násilných trestných činov spáchaných na ženách bolo uskutočnených v domácnosti. Domáce násilie je dokonca páchané častejšie ako násilie páchané na verejnosti.

Mýtus: Ako môžu ženy milovať niekoho kto im ubližuje?

Násilníci sú manipulatívni a vedia presne čo robia. Žena je väčšinou do svojho partnera zamilovaná. Preto vždy keď sa muž týranej žene ospravedlní a sľúbi, že už sa to nebude opakovať, ona mu uverí. Násilný partner využíva rôzne taktiky na vytvorenie strachu a úzkosti. Preto je domáce násilie také zničujúce a ženy sú často zmätené lebo násilníci ich manipulujú aby si mysleli, že všetko je ich vina. Domáce násilie NIKDY nie je vina týraných žien.

Mýtus: Ženy klamú o zneužívaní.

Falošné obvinenia o domácom násilí sú extrémne zriedkavé. Tento fakt potvrdila štúdia Úradu prokuratúry štátneho zastupiteľstva vo Veľkej Británií z roku 2013. Počas 17 mesiacov, počas ktorých vykonávali štúdiu, preskúmali 111,891 obvinení z domáceho násilia a len 6 z týchto obvinení bolo falošných. Mýtus o tom, že ženy klamú o domácom násilí je extrémne nebezpečný. Odrádza ženy aby ohlasovali násilie, s ktorým sa stretávajú z obavy, že by ich okolie obvinilo z klamstva. Ženy, ktoré sa ocitnú v násilných vzťahoch potrebujú aby sme im verili a nie ich súdili.

Mýtus: Čo spravila, že ho vyprovokovala? Určite si to zaslúžila.

Jeden z najnebezpečnejších mýtov! Vytvára totiť domnienku, že „provokáciou“ si ženy môžu za zneužívanie samy a zároveň ospravedlňuje násilníkov za ich správanie. Rovnako to platí aj v situácii, ked zvaľujeme dôvod útoku na to ako je niekto oblečený. Pre istotu opakujeme – násile a zneuživanie nie je nikdy vinou obete. Zodpovednosť je vždy na pleciach páchateľa násilia.

Mýtus: Prečo ženy neodídu? Nemôže to byť predsa také ťažké.

Násilné správanie začne vo vzťahu len zriedka kedy hneď na začiatku. Zneužívanie sa prejaví až neskôr keď je pre ženu ťažšie odísť. Niektoré ženy nemajú dosť odvahy odísť, najmä ak ich násilník izoloval od rodiny a priateľov. Častokrát ženy nedôverujú polícii ani súdu, lebo sa obávajú že ostanú bez strechy nad hlavou a odoberú im deti. Týrané ženy sa boja o vlastný život takisto ako o život a bezpečnosť svojich detí. Násilníci používajú kontrolu na vytvorenie strachu a hrozieb.

Mýtus: Ženy sú najčastejšie napádané neznámymi násilníkmi.

NIE. Ženy sú najčastejšie napádané, znásilnené a zavraždené mužmi, ktorých poznali a dôverovali im. Podľa výskumu organizácie „Rape Crisis“, ktorá pomáha ženám v Anglicku a Wales-e, len 10% znásilnení spáchajú muži, ktorých ženy nepoznajú. Zvyšné incidenty spáchajú zväčša muží, ktorí sa nachádzajú v bezprostrednom okolí napadnutých žien.

Mýtus: Ak zmením svoje správanie ja, zmení sa aj on.

Násilie je odrazom skutkov násilníka. Je o túžbe násilníka uplatňovať kontrolu a silu nad ich partnermi a partnerkami. Zmena správania u obete, nikdy nezmení správanie násilníka.

Mýtus: Niet úniku!?

Zlá odpoveď!!! Je mnoho spôsobov ako sa dovolať pomoci. Ak máte obavy alebo domnienku, že niekto vo vašom okolí môže byť v podobnej situácii je niekoľko spôsobov ako poskytnúť podporu. Najvhodnejší spôsob ako pomôcť je kontaktovať linku pomoci Zastavme Násilie – Dôležité Kontakty .

 

Rozbime spolu mýty, šírme informácie, prerušme ticho!

Referencie:
Zastavme násilie. (2019). Z https://www.zastavmenasilie.gov.sk/informacie/
Koordinačno-metodické centrum. Z https://www.gender.gov.sk/zastavmenasilie/o-nasili-2/myty-a-fakty/
Dom pre ženy. (2019). Z http://whsbg.on.ca/myths-and-facts/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *